Telewizja mobilna w Cyfrowym Polsacie

Data: 
12 mar 2012

Największa platforma satelitarna w Polsce w drugim kwartale br. wprowadzi nową usługę - "TV MOBILNA" - działającą w oparciu o technologię naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu będzie dostępna na najbardziej popularnych urządzeniach przenośnych, a także z poprzez najnowszy dekoder DVB-T wyprodukowanego przez Cyfrowy Polsat Technology.

Telewizyjna rozrywka w smartfonie i na tablecie

"TV MOBILNA" zapewni dostęp do 8 telewizyjnych i 12 radiowych kanałów płatnych w modelu abonamentowym, uwzględniającym subsydiowanie urządzeń. Odbiór kanałów na urządzeniach przenośnych będzie możliwy za pośrednictwem nowego odbiornika w ofercie Cyfrowego Polsatu - mobilnego dekodera M-T 5000 - podłączonego siecią Wi-Fi do urządzenia końcowego, np. smartfonu lub tabletu. Dodatkowo mobilny dekoder M-T 5000 pozwoli na odbiór wszystkich ogólnodostępnych stacji (FTA) nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, w tym m.in. Polsatu, TVN-u, Polsat Sport News, TV4, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVN 7 w standardowej rozdzielczości.

"TV MOBILNA" będzie dostępna na najpopularniejszych urządzeniach przenośnych: smartfonach, tabletach, laptopach oraz dekoderach. Na smartfony i tablety, a w kolejnym kroku także laptopy, dotrze ona dzięki "kieszonkowemu" odbiornikowi M-T 5000, który będzie współpracował m.in. z systemami operacyjnymi iOS i Android. Aby mieć możliwość odbierania kontentu telewizyjnego z wykorzystaniem mobilnego dekodera, użytkownik będzie musiał w pierwszym kroku zainstalować na swoim telefonie lub tablecie aplikację "TV MOBILNA", którą będzie można bezpłatnie pobrać z Apple App Store albo Android Market. Warunkiem koniecznym do odbioru telewizji będzie także znalezienie się w zasięgu usługi,  połączenie z odbiornikiem M-T 5000 za pośrednictwem Wi-Fi oraz opłacenie abonamentu. Producentem M-T 5000 oraz autorem dedykowanych do niego aplikacji "TV MOBILNA" jest firma Valups Corporations.

- Usługi mobilne mają w Polsce duży potencjał wzrostu. Wystarczy spojrzeć na współczesną młodzież, jak chętnie korzysta z multimediów za pośrednictwem swoich urządzeń przenośnych. Rosnąca dostępność smartfonów i tabletów oraz coraz szybsze i bardziej niezawodne technologie bezprzewodowego dostępu do Internetu, jak na przykład LTE, będą miały istotny wpływ na rozwój tego segmentu rynku, a my chcemy brać w tym procesie aktywny udział - mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A.

- Rosnący poziom konsumpcji video w sieciach internetowych będzie dużym wyzwaniem dla operatorów telefonii komórkowej i bezprzewodowych sieci dostępowych. Połączenie usług telewizji mobilnej nadawanych w systemie rozsiewczym DVB-T z bezprzewodowym dostępem do Internetu LTE pozwoli zoptymalizować transmisję w sieciach i oferować usługi video na żywo oraz "na żądanie" - dodaje Dominik Libicki.

Usługi "TV MOBILNA" będą świadczone w technologii DVB-T w ramach multipleksu dedykowanego mobilnej naziemnej telewizji cyfrowej, na częstotliwościach posiadanych przez Info TV FM - spółkę zakupioną przez Cyfrowy Polsat w styczniu 2012 r. Do emisji programów wykorzystywana będzie infrastruktura spółki Info TV Operator, składająca się z sieci nadajników radiowych w 31 największych miastach w Polsce. Grupę docelową usługi stanowić będą klienci znajdujący się w zasięgu technicznym i jednocześnie posiadający urządzenie mobilne. Planowany zasięg multipleksu to blisko 5 mln gospodarstw domowych i około 15 mln osób. Płatne pakiety kanałów będą dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i hurtowych. Usługi hurtowe będą świadczone przez spółkę Info TV FM.

Dekoder DVB-T z "TV MOBILNĄ" i dostępem do ipla

Kolejnym urządzeniem dającym dostęp do usługi "TV MOBILNA" Cyfrowego Polsatu jest najnowszy model dekodera DVB-T wyprodukowanego w fabryce Cyfrowy Polsat Technology - T-HD 1000. Pozwala on na odbiór zarówno bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, jak i płatnych kanałów nadawanych w ramach usługi "TV MOBILNA" - w standardowej i wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo został on wyposażony w aplikację ipla. Użytkownik po podłączeniu dekodera do Internetu będzie mógł korzystać z bezpłatnych zasobów największego w Polsce serwisu online video.

Ipla zapewnia dostęp do kanałów linearnych, transmisje na żywo z najpopularniejszych wydarzeń - także w jakości HD - oraz ogromną ilość treści telewizyjnych na życzenie, takich jak seriale, programy telewizyjne i relacje sportowe. W ofercie ipla znajdują się programy znane z ponad dwudziestu stacji TV w tym: Polsat, TVP1, TVP2, TV4, TV Puls, Polsat News, TV Biznes, Superstacja, Polsat Cafe, WeddingTV, Cartoon Network, MTV, Polsat Play, 4FunTV, Comedy Central, Nickelodeon, Rebel:TV, Polsat Sport, Polsat Sport Extra.

T-HD 1000 to model dekodera opracowany także z myślą o podróżowaniu, turystach i osobach spędzających wolny czas poza domem. Dzięki możliwości podłączenia go do typowego gniazdka samochodowego 12 V (czyli z akumulatora), które jest powszechne również w przyczepach kempingowych, najnowszy odbiornik wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology umożliwi odbiór telewizji w trakcie jazdy (po podłączeniu do przenośnych odbiorników TV) i dodatkowo może być interesującym rozwiązaniem dla osób, które nawet podczas wypoczynku nie będą chciały rozstać się z ulubionymi programami telewizyjnymi.

Specyfikacja techniczna M-T 5000:

Standard transmisji
DVB-T
Pasma
VHF (175-230 MHz)
UHF (470-790 MHz)
Antena
Antena prętowa, dł. całkowita 15 cm
Moduł Wi-Fi
Standardy IEEE 802.11b/g
Antena wewnętrzna
Port
Port USB typu mini B (do ładowania urządzenia)
Bateria
Wymienna bateria litowo-jonowa
1050 mAh 3,7 V
Napięcie wejściowe
5 V, prąd stały (doprowadzany za pomocą kabla do ładowania)
Zużycie mocy
Praca mniej niż 1,2 W
Wyłączone mniej niż 10 mW
Prąd ładowania/Czas ładowania  
5 V / 500 mA prąd stały; ok. 180 min
Temperatura pracy urządzenia  
0-35°C
Wymiary    
52 x 92 x 12 mm (szer./wys./gł.) (bez wystających części, gdy antena nie jest wysunięta)
Masa      
Ok. 70 g (bez elementów dodatkowych)
Wymagania systemowe 
Apple (iOS 4.3 lub nowszy)  

 • iPhone 4S, iPhone 4
 • iPad 2, iPad

Telefony z systemem Android (Android OS 2.3 lub nowszy)

 • Samsung Galaxy
 • Samsung Galaxy S2
 • Samsung Galaxy Nexus
 • Samsung Galaxy Note 
 • Sony Xperia HD
 • Sony Xperia Arc
 • HTC Sensation
 • HTC Sensation XL
 • HTC EVO 4G+
 • LG Swift 3D

Tablety z systemem Android (Android OS 3.1 lub nowszy)

 • Samsung Galaxy Tab 7
 • Samsung Galaxy Tab 8.9
 • Samsung Galaxy Tab 10.1
 • Motorola Xoom MZ601
 • Toshiba Thrive
 • LG V900 Swift Tab
 • Acer iConia A500
 • Sony Tablet S

Specyfikacja techniczna dekodera T-HD 1000:

Standard transmisji
DVB-T
Anteny
Dwa wejścia antenowe ANT1, ANT2 do podłączenia anteny pokojowej lub zewnętrznej:

 • Pasma: VHF (174.230 MHz), UHF (470.870 MHz)
 • Poziom sygnału: -83dBm . -10dBm dla sygnału 64QAM, 3/4CR, 1/8GI
 • Złącza IEC 60169-2

Antena zintegrowana:

 • Pasmo: UHF 470.870 MHz
 • Minimalny poziom natężenia pola: 75 dB#V/m

Video
H.264/MPEG-4 AVC (Part 10 High Profile L4.0), MPEG-2 (ISO/IEC 13818-2 MP@HL)
Rozdzielczość 1080i, 720p, 576p
Konwersja SD do HD
Audio
Kodowanie: ISO/IEC 1172-3 MPEG-1 warstwa I & II
Dolby Digital Plus, Dolby Digital
Tryb audio: stereo, mono
Interfejsy zewnętrzne
Wyjście HDMI z HDCP, 1080i/720p/576p
Wyjście SCART: rozdzielczość SD (720x576), PAL
LAN (Ethernet): 10/100 Base-T/TX, Auto-MDIX, złącze RJ-45
Dwa porty USB 2.0 typu host, 480 Mbit/s, złącza typu USB-A, prąd wyjściowy 500+900 mA
Zasilanie
Z napięcia stałego +12 V/2 A lub z napięcia przemiennego 230 V~ poprzez adapter sieciowy
Pobór mocy dekodera w trybie czuwania: maks. 0,3 W
Gabaryty
Wymiary obudowy (szerokość x głębokość x wysokość): 195 mm x 135 mm x 30 mm
Możliwość użytkowania w pozycji poziomej lub pionowej po ustawieniu w podstawce
Masa dekodera: 0,4 kg
Warunki eksploatacji
Warunki pracy: +10 do +35°C, wewnątrz pomieszczeń
Warunki przechowywania: -20 do +50°C

 

prstats.po?p=220596

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 25.09.2014