Serwis Polsat Box Go opublikował dziś nową serię dokumentalną „Migranci”. To cztery prawdziwe, szczere i wyjątkowe historie ludzi, którzy doświadczyli tak niewiarygodnie trudnych sytuacji, jak wojna, choroba, a nawet utrata dziecka. Sytuacje graniczne zmusiły ich do dużych zmian i zbudowania życia na nowo – w Polsce. Tutaj stworzyli swoje światy – pracują, tworzą i pomagają innym.
Wszystkie 4 odcinki serii zatytułowane: „Marina”, „Tetiana”, „Anja” i „Elmi” są dostępne w Polsat Box Go w pakietach Premium, Start, Polonia i Ukraina.
„Migranci” – zwiastun serii
Materiały informacyjne - Press Book, plakat i zdjęcia
Marina Hulia i Tetiana Matwiejewa opuściły swoje domy z powodu choroby dzieci – żeby zapewnić im lepsze życie. Anja Franczak swoje dziecko straciła, zanim jeszcze przyszło na świat. Gdy Elmi Abdi pewnego dnia zobaczył czołgi na ulicach, wsiadł na łódkę, która nigdy nie wróciła do brzegu w jego rodzinnym mieście. Łączy ich jedno – życie zbudowali na nowo w Polsce. Tworzą sztukę, towarzyszą w żałobie, edukują, pomagają ludziom z trudnymi doświadczeniami, wspierają starszych, bezdomnych i cierpiących, dbają o bliskich w potrzebie i inspirują tych, którzy są wokół nich. W serialu „Migranci” dzielą się swoimi intymnymi historiami, radościami i trudnościami. Ich szczere opowieści wywołują łzy, śmiech i wzruszenie.
– Wspólnie budowaliśmy trumnę, gotowaliśmy w skłocie i byliśmy na niezwykłej osiemnastce, razem cofaliśmy się w czasie w Pcimiu, a nawet uczestniczyliśmy w pogrzebie – mówią twórcy serialu dokumentalnego „Migranci”, którego premierę zaplanowano dokładnie w Międzynarodowy Dzień Migrantów – wszystkich osób, którzy nie mieszkają w kraju, w którym się urodzili. Tak samo, jak bohaterowie tej produkcji.
– Dla mnie to aktualna opowieść o tym, czym jest człowieczeństwo i co to znaczy „dom".
O emocjach, które towarzyszą wyjazdowi z ojczyzny oraz próbom zadomowienia się w nowym miejscu. O problemach i trudnościach napotykanych po drodze. O rodzinie i budowaniu relacji z drugim człowiekiem, ale też o Polakach. Możemy przejrzeć się w oczach tytułowych migrantów i dowiedzieć się czegoś nowego o nas samych – mówi Bartosz Wróblewski, pomysłodawca i reżyser serialu.
Marek Michalak, kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu tak mówił o swoich wrażeniach po seansie odcinka o Marinie Hulii:
– Pozytywny i dobry przekaz pokazujący człowieka, który przybył i zmienia rzeczywistość tak, jakbyśmy chcieli sami ją zmieniać. Nie zawsze sami tak potrafimy. Myślę, że to jest film, który uczy z jednej strony pokory, a z drugiej strony, to jest duża dawka empatii.
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka:
– Wspaniały pokaz, wspaniały film. Mam w sobie ogrom radości, że mogłam to obejrzeć. Jednocześnie ten film jest niesamowicie wzruszający. Ale mam przede wszystkim poczucie, że życie jest piękne. Ten film jest o tym, jak bardzo to jest ważne, żeby poznawać drugiego człowieka, ale być też nim autentycznie zainteresowanym.
Seria dokumentalna „Migranci” została wyprodukowana przez Cyfrowy Polsat S.A. dla serwisu Polsat Box Go. Reżyserem każdego odcinka jest Bartosz Wróblewski, zdjęcia i montaż – Karol Sawicki, producentka: Ewelina Tomasik. Całość od dziś jest dostępna w Polsat Box Go w pakietach: Premium, Start, Polonia i Ukraina.
Według danych opublikowanych przez ONZ liczba migrantów międzynarodowych wyniosła w 2020 roku do 281 mln, co odpowiada 3,6 proc. światowej populacji. W samej Polsce mieszka ok. 2,5 mln cudzoziemców. Nowy dokumentalny serial w serwisie Polsat Box Go przybliża wzruszające, intymne historie czworga z nich.
Raport ONZ World Migration Report 2022 – IOM (ONZ)