Wielki sukces Sopot TOPtrendy Festiwal 2014!Telewizja POLSAT absolutnym liderem oglądalności w ciągu 3 festiwalowych dni – bawiło się z nami łącznie prawie 11 mln widzów!

Data: 
02 cze 2014

nowy_obraz_4.pngMiniony weekend należał zdecydowanie do Telewizji POLSAT. Łącznie przez 3 wieczory Sopot TOPtrendy Festiwal – prawdziwego święta polskiej muzyki - bawiło się z nami ponad 10 mln 700 tys. widzów! Dało to Telewizji POLSAT doskonałe wyniki 21,8% SHR w grupie wszystkich badanych 4+, i 24,4% SHR w grupie komercyjnej 16-49, zapewniając nam w trakcie festiwalowych koncertów pozycję absolutnego lidera oglądalności w obu badanych grupach z ogromną przewagą nad konkurencją. Średnia widownia tegorocznej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal była o blisko 400 tys. widzów większa niż w ubiegłym roku. Już pierwszego wieczoru zobaczyliśmy dwa wspaniałe, pełne emocji koncerty jubileuszowe dwóch intrygujących kobiet i osobowości polskiej sceny muzycznej – Urszuli i Agnieszki Chylińskiej. Koncert „Pięknej 30 – letniej” oglądało blisko 2 mln 100 tys. widzów, a jubileusz „20-tki Agnieszki Chylińskiej” blisko 2 mln widzów. Rewelacyjny koncert TOP udowodnił, że w elitarnym gronie artystów, którzy sprzedają najwięcej płyt wciąż jest miejsce dla zdolnych debiutantów, a dobra muzyka broni się sama. TOPowych artystów oglądało średnio ponad 3 mln widzów. Pierwszy dzień festiwalowych emocji przyciągnął przed telewizory średnio ponad 2 mln 300 tys. widzów, co dało stacji 19,9% SHR udziałów w grupie 4+, i 21,8% SHR w grupie komercyjnej 16-49. Przebojowo drugi dzień Festiwalu otworzyli artyści, do których należały „Największe Przeboje Roku”. Na scenie Opery Leśnej zobaczyliśmy najbardziej pożądanych wykonawców, których piosenki w ostatnim roku porywały polską publiczność na koncertach plenerowych i prywatkach, notując wysokie miejsca na radiowych listach przebojów i miliony odtworzeń w internecie. Tym największym okazał się hit Sylwii Grzeszczak „Księżniczka”. Podczas koncertu „Największe Przeboje Roku” było z nami blisko 2,6 mln widzów. W drugiej części wieczoru artystą „trendy 2014” została grupa Future Folk, która z powodzeniem łączy ludową tradycję z elektroniczną nowoczesnością. Zmagania młodych wykonawców oglądało średnio prawie 1,8 mln widzów. Średnio drugi dzień Festiwalu przyciągnął przed telewizory  2 mln 225 tys. widzów. Oznacza to że był z nami co piąty widz, zarówno w grupie komercyjnej (20,3% SHR) jak i w 4+ (18.6%). Tradycyjnie solidną dawkę śmiechu zaaplikowali nam artyści XI Sopockiej Nocy Kabaretowej. Ponad 4 godziny najlepszych skeczy oglądało średnio 3 mln 321 tys. widzów. Przełożyło się to na doskonałe wyniki w obu grupach audytoryjnych: 26,4% SHR w grupie wszystkich badanych 4+, i 30,3% SHR w grupie komercyjnej.

Pełen muzycznych emocji Sopot TOPtrendy Festiwal rozpoczęła, najpiękniejsza 30 - letnia polskiej sceny muzycznej - Urszula. Artystka, której wielkie przeboje towarzyszą nam od lat, już na wstępie zawładnęła publicznością energetycznym, rockowym „Konikiem na biegunach”, porywając wszystkich ze swoich miejsc. Potem wraz z Urszulą powróciliśmy do jej muzycznych początków - pięknych lat 80-tych, dzięki przebojom: „Dmuchawce, latawce wiatr” i „Malinowy król”. Urszula wykonała również swoją premierową piosenkę „Wielki odlot 2”, a potem najważniejszy jej zdaniem utwór w karierze - „Rysa na szkle”. Wzruszoną sopocką publiczność artystka pożegnała rockowym wyznaniem miłości w przeboju -„Niebo dla ciebie”. Urszula, jako pierwsza polska artystka, po raz drugi w karierze odebrała nagrodę Bursztynowego Słowika, którą wręczył jej prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

Koncert TOP pokazał jak kolorowa i różnorodna jest polska scena muzyczna. Wciąż z powodzeniem mieści się na niej wielu zupełnie rożnych stylistycznie wykonawców mających wierną publiczność, która chętnie kupuje ich kolejne płyty. Mocno w tym elitarnym gronie zaznaczyli swoją obecność debiutanci: LemON i Dawid Podsiadło, pokazując szczególnie młodym twórcom, że warto być wiernym sobie i swojej muzyce. Piękny powrót na festiwalową scenę, po 15 latach przerwy stał się udziałem Edyty Bartosiewicz, która na deskach Opery Leśnej porwała publiczność wykonując swoje dwa przeboje: „Rozbitkowie” ze swojej najnowszej, rewelacyjnie przyjętej płyty „Renovatio” i stary hit „Miłość jak ogień”. - Bardzo się bałam tego występu, dziękuję Wam za wiarę, miłość i nadzieję w to, że wrócę. – mówiła wyraźnie wzruszona artystka, dziękując za owację na stojąco, którą zgotowała jej sopocka publiczność. Dwa prawdziwe hity - „Pożyczony” i „Nowy ty, nowa ja” - wykonała księżniczka polskiego popu Sylwia Grzeszczak, której wysoka sprzedaż ostatniego albumu „Komponując siebie” dała w koncercie TOP medalowe, trzecie miejsce. Jak zwykle rewelacyjną zabawę publiczności w sopockim amfiteatrze zapewnił zespół Enej, laureat drugiego miejsca w koncercie TOP. Najpierw usłyszeliśmy porywające „Skrzydlate ręce”, a następnie przebojową „Symetryczo-liryczną”, które rozgrzały publiczność do czerwoności. Oba przeboje pochodzą z ich ostatniej, platynowej płyty „Folkohorod”. Koncert TOP zakończył występ zwycięzcy Dawida Podsiadło. Jego debiutancka płyta „Comfort & Happiness” to prawdziwy hit polskiego rynku muzycznego. Krążek błyskawicznie osiągnął sukces – zaledwie trzy dni po premierze wyprzedano cały nakład, a równo miesiąc po premierze album osiągnął status platynowej płyty, dziś już potrójnej. Dawid Podsiadło zaśpiewał w koncercie TOP swoje dwa przeboje: „4:30” i hitowy pierwszy singiel „Trójkąty i kwadraty”, od którego jak zapowiedział na scenie - „wszystko się zaczęło”. Statuetkę zwycięzcy wręczył szef nowego kanału muzycznego Telewizji POLSAT – MUZO.TV – Marcin Bisiorek.

Swoim jubileuszowym występem „20–tka Agnieszki Chylińskiej” niepokorna wokalistka udowodniła, że było warto czekać na jej koncert. Wyraźnie szczęśliwa i uśmiechnięta pojawiła się na scenie przy dźwiękach „Dancing Quenn” Abby. Potem usłyszeliśmy wielkie przeboje, które Agnieszka Chylińska wylansowała  na początku swojej kariery, będąc wokalistką grupy O.N.A –„Drzwi”, „Kiedy powiem sobie dość” i „Winna”. Publiczność w amfiteatrze świetnie bawiła się przy tanecznym „Nie mogę cię zapomnieć”, potem artystka zaprezentowała swój premierowy utwór „Kiedy przyjdziesz do mnie”. Wielką niespodzianką było pojawienie się na scenie muzyków O.N.A, z którymi Agnieszka święciła największe triumfy. Wyraźnie wzruszona artystka serdecznie witała na scenie obu muzyków, z którymi łączyło ją 9 lat wspólnej pracy, 5 albumów, kilkanaście przebojów i ogromna ilość koncertów i miłość fanów. Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk wykonali z jubilatką piosenkę o symbolicznym tytule „Wybaczam ci” z jej solowej płyty „Modern Rocking”. Agnieszka Chylińska bisowała swoim największym solowym przebojem „Nie mogę cię zapomnieć”, a za wzruszające 20 - lat na scenie artystkę Bursztynowym Słowikiem uhonorował prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Wieczór zakończyliśmy koncertem „Królowie sieci” nagradzając wokalistów, których przeboje najlepiej sprzedały się w Internecie. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęła Margaret z piosenką „Thank you very much”. Pamiątkową płytę za drugie miejsce otrzymała Ewelina Lisowska za przebój „W stronę słońca”, a nagrodę za pierwsze miejsce z rąk członka zarządu ZPAV-u Jacka Jagłowskiego otrzymał Rafał Brzozowski, którego hit „Tak blisko” był najchętniej kupowanym przebojem w sieci w ostatnim roku. W koncercie wystąpili goście specjalni: zwycięzcy 7. edycji „Tylko muzyka. Must be the music” hiphopowy zespół Sachiel, oraz młody wokalista i świetny tancerz – gwiazda programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” - Dawid Kwiatkowski, który wykonał mix swoich dwóch piosenek: „Affraid” i „3 żywioły”.

Drugi dzień Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 otworzył pełen największych hitów koncert „Największe przeboje roku”. Sopocka publiczność i widzowie przed telewizorami świetnie bawili się przy przeboju całej Polski - „Bałkanicy” zespołu Piersi. W koncercie zabrzmiały również przeboje: Donatana i Cleo „My, Słowianie”, Red Lips „To co nam było”, Braci „Wierzę w lepszy świat”, czy Margaret, która tym razem czarowała piosenką „Wasted”. Rafał Brzozowski zaskoczył widzów grając najnowszy radiowy hit „Magiczne słowa” grupy Ziyo, natomiast Patrycja Markowska zaprezentowała utwór „Dzień za dniem”. Ale to Sylwia Grzeszczak hitem „Księżniczka” zaczarowała publiczność w Operze Leśnej i przed telewizorami zgarniając w głosowaniu SMS-owym tytuł „Największego Przeboju Roku”. Koncert podsumował ubiegłoroczny zwycięzca - zespół Enej. Drugi dzień festiwalowych emocji zakończył konkurs „trendy”, który stał na niezwykle wysokim poziomie. W koncercie zobaczyliśmy artystów, prezentujących różne muzyczne style: od nowoczesnego folku, przez ambitny pop, aż po surowy hip-hop. Konkurs udowodnił, jak ogromne znaczenie ma istnienie programów typu talent show, szczególnie „Tylko muzyka. Must be the music” Telewizji POLSAT. Z dziewięciu artystów konkursu, aż czterech to wykonawcy, których muzyczny rozwój i postępy mogliśmy śledzić w różnych edycjach „Must be the music”. Artystów do konkursu nominowali szefowie największych stacji radiowych w Polsce oraz członek Zarządu i Dyrektor Programowy Telewizji POLSAT - Nina Terentiew. Nagrodę dziennikarzy i fotoreporterów akredytowanych przy Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 otrzymał warszawski zespół Sorry Boys. Swoją nagrodę przyznało także jury konkursu „trendy”, w skład którego weszli: Adam Czerwiński (RMF FM, przewodniczący), Zygmunt Kukla, Patrycja Markowska, Piotr Cugowski, DJ Adamus i Marcin Bisiorek (szef nowej stacji MUZO.TV) Statuetkę i nagrodę w postaci kampanii promocyjnej w wysokości 100 tys. złotych na antenie radia RMF FM otrzymał zespół BE.MY. Artystą „trendy 2014” decyzją widzów został Future Folk, który otrzymał statuetkę i kampanię promocyjną na antenie Telewizji POLSAT. Zespół Stanisława Karpiela – Bułecki z powodzeniem łączy podhalański folk z muzyką elektroniczną. Konkurs „trendy” Future Folk wygrał nagraniem „Malinowa dziewczyno”, które zapowiada nową płytę zespołu.

Trzeciego dnia Sopot TOPtrendy Festiwal sceną Opery Leśnej zawładnęli najzabawniejsi ludzie w Polsce. Świetny nowy monolog zaprezentował niezawodny Cezary Pazura, jak zwykle bezkompromisowo z naszej sceny politycznej żartował sobie Jerzy Kryszak, którego zobaczyliśmy również w roli gościa „Chińskiej restauracji 15 lat później” jak zawsze zabawnego kabaretu Ani Mru Mru. W Międzynarodowym Dniu Dziecka niesforny „Marcinek” czyli Marcin Daniec przypomniał że „wszystkie dzieci nasze są”, i że bardzo je lubimy. W drugiej części wieczoru rozbawił widzów do łez sportowym monologiem kibica. Nietypową instrukcję jak nagrać filmik z porwanym i wymusić okup - przedstawił kabaret Smile z gościnnym występem Cezarego Pazury. Gospodarzem wieczoru i czarującym konferansjerem - gawędziarzem był bezkonkurencyjny Piotr Bałtroczyk.

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 03.10.2014