Sukces polskich produkcji w Czwórce

Data: 
02 cze 2015

Wiosną Czwórka odnotowała kolejny wzrost udziałów w rynku, które w okresie marzec-maj 2015 zwiększyły się rok do roku o 21% w grupie 4+ i o 27%  w grupie 16-49%. Na sukces ten złożyły się w dużej mierze rodzime produkcje, których ofertę stacja konsekwentnie rozwija od wielu lat.
Programy polskie oglądały się w Czwórce zdecydowanie lepiej niż w konkurencyjnych stacjach . W analizowanym okresie – pod względem średniej widowni polskich produkcji ogółem – Czwórka, z wynikiem 185 tys. widzów, zdystansowała TVN7 (159  tys.) i ponad dwukrotnie przewyższała TV Puls (86 tys.).
Warto podkreślić, że przewagę nad konkurencją zapewniły Czwórce  głównie produkcje zrealizowane specjalnie na potrzeby jej anteny –  z „Policjantkami i Policjantami” i „Galileo” na czele, które średnio w swoich najlepszych pasmach  gromadziły odpowiednio 1 mln 45 tys. i 446 tys. widzów.
Dla porównania najlepiej oglądane polskie programy* w konkurencyjnych kanałach to: „Sędzia Anna Maria Wesołowska", którą w jej najlepszym paśmie śledziło w TVN7 średnio 755 tys. osób i „Wojciech Cejrowski. Boso” z 302 tys. widzów w najlepszym paśmie tego programu w TV Puls, przy czym obie te pozycje debiutowały na antenach innych stacji. Warto zauważyć, że TVN7 nie oferowała własnych programów polskich, a trzy ostatnie nowości TV Puls („Dom Wróżek”, „Przypadki Cezerego P.” i „Twój Puls”) zdecydowanie przegrywały w pasmach z propozycjami Czwórki.
Czwórka prowadzi także pod względem udziałów produkcji polskich w grupie komercyjnej, które w okresie marzec-maj 2015 wyniosły średnio 4%, przy 3,6% udziałach TVN7 i 3,2 % wyniku TV Puls. Dominacja Czwórki jeszcze wyraźniej zaznacza się w paśmie prime time, gdzie udziały rodzimej produkcji w grupie 16-49 kształtowały się na poziomie 4,8% i były blisko dwa razy większe od analogicznego wyniku TV Puls (2,6%), przy braku programów polskich* w tym paśmie w TVN7.

*nie dotyczy filmów fabularnych

Dane Nielsen Audience Measurement

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 02.06.2015