Oferta Cyfrowego Polsatu została poszerzona o nowy dekoder do odbioru telewizji satelitarnej w wysokiej rozdzielczości. HD5000 to już kolejny odbiornik wyprodukowany w fabryce Cyfrowy Polsat Technology i pierwszy w standardzie High Definition.
Sprzęt, który opuścił linię produkcyjną fabryki na warszawskim Targówku, jest produktem najnowszej generacji. Dekoder HD5000 jest przystosowany do odbioru satelitarnej telewizji cyfrowej zarówno w wysokiej (HD), jak i standardowej (SD) rozdzielczości. Do dyspozycji widzów jest m.in. elektroniczny przewodnik po programach (EPG), funkcja "nadzór rodzicielski", pozwalająca chronić dziecko przed dostępem do wybranych programów oraz opcje szukania i sortowania kanałów. Dodatkowo, dekoder wyposażony jest w port Ethernet i USB, które będą aktywowane w przyszłości.
Dekoder HD5000 cechuje łatwe w obsłudze i - co ważniejsze - szybkie menu, dające dostęp do wyboru różnych źródeł rozrywki lub ustawień. Zostało ono skonstruowane tak, aby widz poruszał się po nim w prosty i intuicyjny sposób. Wszystkie główne funkcje potrzebne do oglądania telewizji są dostępne bezpośrednio na pilocie. Bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą wiele możliwości indywidualnego ustawienia parametrów dekodera, obrazu i dźwięku oraz instalacji kanałów, itp.
Funkcjonalności odbiorników projektujemy zgodnie z sugestiami naszych klientów, co daje nam gwarancję, że wyprodukowany przez nas sprzęt w pełni zaspokaja ich potrzeby - mówi Dariusz Działkowski, członek zarządu ds. technicznych w Cyfrowym Polsacie S.A. Własna fabryka umożliwia produkcję dekoderów wysokiej jakości przy zauważalnie niższych kosztach, co zwiększa naszą elastyczność, konkurencyjność na rynku i pozwala zaproponować korzystne ceny sprzętu abonentom. Przemyślana konstrukcja HD5000 sprzyja optymalizacji wszystkich procesów produkcyjnych przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Nawiązując współpracę z polskimi dostawcami elementów mechanicznych, zoptymalizowaliśmy również dostawy komponentów wielkogabarytowych. Dzięki temu mogliśmy zminimalizować powierzchnie magazynowe i obniżyć koszty przechowywania komponentów. Ponadto, współpraca z polskimi dostawcami zapewnia nam znacznie większą elastyczność reagowania na zmiany zapotrzebowania rynku - dodaje.
Nowy odbiornik został w całości zaprojektowany przez zespół konstruktorów fabryki
Cyfrowy Polsat Technology i w 100% jest produkowany w Polsce. Wykonany jest zgodnie z wymogami ochrony środowiska, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych zapewnia niskie zużycie energii.
HD5000 wkrótce zostanie wprowadzony do sprzedaży i będzie dostępny we wszystkich Autoryzowanych Punktach Sprzedaży na terenie Polski. Obecnie widzowie Cyfrowego Polsatu mogą odbierać 10 kanałów HD.
Specyfikacja techniczna dekodera HD5000:
Obraz
Rozdzielczość: 1080i/720p/576p
System kodowania: H.264/MPEG 4 AVC (Part 10 High Profile L4.0)
MPEG 2 (ISO/IEC 13818-2 MP@HL)
Dźwięk
Kodowanie: ISO/IEC 1172-3 MPEG-1 warstwa I & II
Dolby Digital Plus, Dolby Digital
Tryb audio: Stereo, Mono kanał L, kanał P
Częstotliwość próbkowania: 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Złącza wyjściowe
HDMI: Wyjście HDMI 1.2, 1080i/720p/576p, Dolby Digital
S/PDIF: Wyjście optyczne 1mm (TOSLINK), dźwięk PCM/Dolby Digital
ETHERNET: Złącze RJ-45, 10/100 Base-T/TX, Auto-MDIX
USB: Złącze typu A, USB 2.0 Host HS/FS/LS
SCART: Wyjście, obraz 720x576 PAL (CVBS, RGB, FB), dźwięk stereo (L, P)
RCA: Wyjścia (CVBS, L, R)
Zasilanie
Napięcie wejściowe adaptera (zewnętrzny zasilacz): 230 V AC maks. 0,6 A
Napięcie wejściowe zasilania dekodera: 12 V DC maks. 2 A
Pobór mocy dekodera w trybie włączenia lub uśpienia (łącznie z LNB): maks. 24 W
Pobór mocy dekodera w trybie czuwania: maks. 2 W
Wejście satelitarne LNB IN
Zakres częstotliwości: 950 - 2150 MHz
Poziom sygnału: od -65 dBm do -15 dBm
Złącze: Typ F (IEC 169-24), żeńskie, 75 Ohm
Zasilanie konwertera: 13 V / 18 V, maks. 0,5 A, DiSEqC 1.2, 22 kHz
Demodulator
Format modulacji: DVB-S2 (LDPC 8PSK, QPSK), DVB-S (QPSK)
Przepływność, FEC: DVB-S 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 maks. 45 Msymbol/s
DVB-S2 1/4, 1/3, 2/5, 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10 maks. 30 Msymbol/s
Gabaryty
Obudowa (szerokość x głębokość x wysokość): Wolnostojąca (260 x 197 x 39,3 mm)
Waga dekodera: 0,874 kg
Warunki eksploatacji
Warunki pracy : 0 do +45°C, wewnątrz pomieszczeń
Warunki przechowywania: -20 do +50°C, bez kondensacji pary wodnej
Milion dekoderów produkcji Cyfrowego Polsatu
W pierwszym kwartale br. linię produkcyjną fabryki Cyfrowy Polsat Technology opuścił milionowy egzemplarz dekodera. Spółka planuje wyprodukować kolejny milion dekoderów wyłącznie na potrzeby Cyfrowego Polsatu do końca 2010 roku. Blisko 60% tej liczby mogą stanowić dekodery HD5000, których produkcję rozpoczęto w kwietniu br. Do zrealizowania założonego planu pierwszy raz zostaną wykorzystane pełne moce produkcyjne fabryki, wynoszące 90 tysięcy odbiorników miesięcznie.
Cyfrowy Polsat Technology Sp. z o.o. wyprodukował dotychczas cztery modele dekoderów wyłącznie na potrzeby Cyfrowego Polsatu. Trzy z nich - Mini, Familijny, Familijny F300 - zapewniają abonentom największego operatora płatnej telewizji satelitarnej dostęp do telewizji w standardowej rozdzielczości (SD). Przez ostatnie dwa lata wyprodukowano w sumie jeden milion tych odbiorników. Nie wykorzystano jednak w tym okresie pełnych mocy produkcyjnych fabryki.
Zainteresowanie autorskimi dekoderami Cyfrowego Polsatu nie maleje. W I kwartale br. stanowiły one ok. 67% sprzętu, który trafia do klientów operatora.
W tym roku planujemy wyprodukować ponad milion dekoderów, wykorzystując pełne moce produkcyjne naszej fabryki. Dekodery HD mogą stanowić ok. 60% tej liczby - mówi Dariusz Działkowski, członek zarządu ds. technicznych w Cyfrowym Polsacie SA. Zostaną one przeznaczone zarówno dla nowych klientów, jak i na wymianę sprzętu posiadanego przez obecnych abonentów - dodaje.
Strategia biznesowa Cyfrowego Polsatu opiera się na efektywnym zarządzaniu kosztami własnymi. Oszczędności wynikające z produkcji własnych dekoderów HD5000 mają być analogiczne do produkcji tradycyjnych dekoderów SD. Firma nadal będzie oferować sprzęt producentów zewnętrznych, ale docelowo planuje ograniczyć ich pozyskiwanie do dekoderów HD z twardym dyskiem.
Krótko mówiąc:
- Fabryka Cyfrowy Polsat Technology została uruchomiona w listopadzie 2007 roku.
- Maksymalna wydajność fabryki wynosi około 90 tys. dekoderów miesięcznie.
- Linia montażowa oparta jest o jedne z najnowocześniejszych na świecie maszyny firmy Assemblon.
- Maszyny są w stanie położyć 50 komponentów na sekundę, czyli 180 tys. na godzinę.
- W Cyfrowy Polsat Technology zatrudnione są 174 osoby, z czego blisko 34% to kobiety.
- W marcu 2008 roku linię produkcyjną opuścił pierwszy autorski produkt - dekoder Mini.
- W 2009 roku oferta została poszerzona o nowy sprzęt - dekoder Familijny.
- Z początkiem 2010 roku linię produkcyjną fabryki zaczął opuszczać dekoder Familijny F300 (następca dekodera Familijnego).
- W pierwszym kwartale 2010 r. został wyprodukowany milionowy dekoder.
- W kwietniu br. rozpoczęto produkcję pierwszego dekodera do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości - HD5000.