„Lato Polsat News” na antenie Polsatu i Polsatu News

Data: 
26 cze 2015

Już od pierwszego wakacyjnego weekendu startuje „Lato Polsat News”, w którym operator sieci Plus wspólnie z Telewizją Polsat i Polsat News i we współpracy ze służbami ratowniczymi zachęcają, by w trakcie letniego wypoczynku motywem przewodnim było BEZPIECZEŃSTWO. W trakcie dwóch miesięcy dziennikarze programu Nowy Dzień w Polsat News odwiedzą atrakcyjne turystycznie zakątki Polski i powiedzą, gdzie warto pojechać, by uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach. Będą więc pokazy ratownictwa, przy okazji których widzowie będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy służb ratowniczych. Dowiedzą się również jak bezpiecznie wypoczywać i jakich błędów nie popełniać podczas wakacji nad wodą i w górach.

Począwszy od 27 czerwca, w każdy wakacyjny weekend odbędą się widowiskowe imprezy sportowe i ratownicze, a widzowie Telewizji Polsat i Polsat News będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy ratowników oraz dowiedzą się, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak udzielić pierwszej pomocy, czy też jak najszybciej i najskuteczniej wezwać ratunek w razie potrzeby. Plus, który od niemal szesnastu lat współpracuje ze służbami ratowniczymi WOPR, MOPR, GOPR i TOPR przypomina też o specjalnych numerach ratunkowych: 601100100 nad wodą i 601100300 w górach, które w razie nieszczęśliwego wypadku mogą uratować nasze życie.

Narzędziem wspierającym bezpieczeństwo nad wodą oraz w górach jest również aplikacja „RATUNEK”. Działa ona w polskich górach i jest wykorzystywana w pracy ratowników GOPR i TOPR, a przed rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym została rozbudowana o połączenia z wodnymi służbami ratowniczymi WOPR i MOPR. W razie wypadku lub zagrożenia aplikacja pozwala zlokalizować miejsce, z którego pochodzi zgłoszenie z dokładnością do trzech metrów. Dzięki temu rozwiązaniu służby ratownicze będą mogły jeszcze szybciej i skuteczniej dotrzeć do poszkodowanych. Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta. Wystarczy, że osoba poszkodowana w sytuacji zagrożenia uruchomi ją na smartfonie, a następnie wykona polecenie, które pojawi się pod przyciskiem ratunkowym – trzy razy dotknie wirtualnego przycisku wezwania pomocy. Zostanie wówczas nawiązane połączenie z centrum dyspozytorskim WOPR/MOPR lub GOPR/TOPR, gdyż numery ratunkowe zostały zintegrowane w aplikacji, a w trakcie rozmowy telefonicznej aplikacja wysyła SMS z lokalizacją osoby poszkodowanej. Aplikacja działa na systemach Android (od wersji 4.0).

W ostatnim czasie w ramach współpracy z ratownikami uruchomione zostały również dwa portale internetowe, na których można znaleźć wszystko, co związane jest z bezpiecznym wypoczynkiem w górach i nad wodą. Nazwy obu portali zawierają wspomniane numery ratunkowe i są to odpowiednio www.601100100.pl poświęcony bezpieczeństwu nad wodą i www.601100300.pl dedykowany wypoczynkowi w górach.

Beata Cholewińska, Joanna Górska, Mariusz Abramowicz i Krzysztof Ibisz w towarzystwie dziennikarzy pogodowych (Marek Horczyczak, Paulina Sykut - Jeżyna, Małgosia Tomaszewska - Słomina i Milena Rostkowska – Galant) i przy wsparciu reporterów terenowych wyruszą kolejno do:

27-28 czerwca Stare Sady – Regaty Aktorów;

4-5 lipca Mikołajki – 72. Samochodowy Rajd Polski;

11-12 lipca Sopot – zawody ratowników wodnych i górskich;

18-19 lipca Międzyzdroje – Mistrzostwa Polski IRB (wyścigi pontonowych łodzi ratunkowych, które polegają na symulacji prawdziwych akcji ratowniczych;

25-26 lipca Świnoujście – Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim;

1-2 sierpnia Kołobrzeg – Przystanek Samsung i aktywności wodne (pływanie, kite surfing);

8-9 sierpnia Władysławowo (Półwysep Helski) – SUPer Race – zawody na deskach SUP i Kitesurfing, Windsurfing, SUP;

15 sierpnia Zegrze – akcje ratunkowe z użyciem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego;

16 sierpnia Nieporęt – pokazy ratownicze, nauka pierwszej pomocy;

22 sierpnia Gdynia – BCT Marathon, czyli ekstremalne zawody w pływaniu na wodach otwartych;

23 sierpnia Gdańsk Brzeźno pierwsza pomoc przedmedyczna oraz wykorzystaniu psów w ratownictwie wodnym;

29–30 sierpnia Ustka – weekend z życia ratownika, podsumowanie sezonu wakacyjnego.

Dodatkowo, podczas wszystkich weekendów odbywać się będą mecze i treningi siatkówki plażowej prowadzone przez  profesjonalne zawodniczki siatkówki plażowej. Kolejny już rok operator sieci Plus będzie rozdawał dzieciom specjalne opaski na rękę z numerem ratunkowym 601100100 oraz miejscem na wpisanie przez rodziców lub opiekunów swojego numeru telefonu. Plus zapewnia również Wi-Fi, dzięki którym każdy będzie miał możliwość skorzystania z bezpłatnego Internetu. Partnerem imprez jest firma LG.

Weekendowe wydanie programu „Nowy dzień” jest emitowane od 6.00 do 10.00 na antenie Polsat News oraz w Polsacie od 6.00 do 7.45. Łączenia telewizyjne realizowane będą z wykorzystaniem mobilnego Internetu LTE dostarczonego przez sieć Plus.

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 26.06.2015