Grupa Polsat Plus podsumowuje 2023 rok

Data: 
11 kwi 2024

23 mln osób w zasięgu sieci 5G, 6 mln – 5G Ultra, a 13 mln – światłowodu, bardzo dobra ramówka Telewizji Polsat, partnerstwo z Google Cloud, produkcja energii ze słońca i wiatru oraz sprzedaż autobusów wodorowych

W 2023 r. Grupa Polsat Plus rozwijała się w każdym segmencie działalności. Rozbudowała zasięg 5G Plusa do 23 mln osób, wprowadziła 5G Ultra o prędkości do 1 Gb/s, w którego zasięgu jest 6 mln mieszkańców Polski, a światłowód przyspieszył do 2 Gb/s i obejmuje zasięgiem 13 mln osób. Telewizja Polsat nabyła nowe kanały – w sumie ma już ich ponad 40 – oraz prawa sportowe. W serwisie Polsat Box Go pojawił się nowy pakiet Start. Farmy wiatrowe w Miłosławiu i Kazimierzu Biskupim rozpoczęły produkcję energii, w sumie Grupa ma już 215 MW zainstalowanej mocy energii, docelowo będzie to 750 MW w 2026 roku. W Warszawie i Rybniku zostały uruchomione pierwsze w Polsce ogólnodostępne stacje tankowania wodoru.

Najważniejsze wydarzenia:

 • W zasięgu 5G Plusa są już 23 mln mieszkańców Polski, a z jeszcze szybszego 5G Ultra może korzystać 6 mln osób. Dzięki planowanej agregacji nowego pasma C klienci Plusa zyskają Internet 5G z maksymalną prędkością technologiczną do około 2 Gb/s.  
 • Netia rozpędziła światłowód do 2 Gb/s, a dostęp do Internetu stacjonarnego w ramach jej własnej oraz partnerskiej infrastruktury ma już 6,9 mln punktów adresowych, w tym 6 mln do Internetu światłowodowego. W zasięgu światłowodu Plusa jest już 13 mln mieszkańców Polski.
 • Grupa Polsat Plus zawarła strategiczne partnerstwo Google Cloud, w ramach którego Google podpisał swoją pierwszą w Polsce umowę na zakup zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Przyrów, a Grupa Polsat Plus skorzysta z rozwiązań chmurowych Google Cloud, przyspieszając swój rozwój technologiczny i transformację cyfrową.
 • Grupa Polsat Plus wzmocniła pozycję w segmencie mediowym – nabyła większościowy udział w spółkach, do których należą serwis naEkranie.pl oraz kanały 4fun.tv, 4fun Kids i 4fun Dance. Udział kanałów Telewizji Polsat w rynku to mocne 22%.
 • Z serwisów internetowych Grupy Polsat-Interia korzysta średnio co miesiąc blisko 21 mln unikalnych użytkowników, którzy generują blisko 2 mld odsłon stron.
 • Nowe prawa Telewizji Polsat – przedłużyła prawa do transmitowania siatkarskich europejskich pucharów aż do sezonu 2028/2029 (umowa obejmuje Ligę Mistrzów CEV, Puchar CEV oraz Challenge Cup), Orlen Basket Ligi do końca sezonu 2029/2030, podpisała umowę na transmisje z meczów ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet w piłce ręcznej do 2030 roku oraz hokejowych Mistrzostw Świata w latach 2024 – 2029.
 • Najważniejsze obecne prawa sportowe Grupy Polsat Plus: siatkówka klubowa i reprezentacyjna, w tym m.in.: Plusliga, Tauron Liga, Liga Mistrzów i Mistrzyń, Mistrzostwa Świata wraz z eliminacjami, Mistrzostwa Europy wraz z eliminacjami, Liga Narodów, siatkówka plażowa; tenis: Wimbledon, ATP Tour; piłka nożna: kwalifikacje do Mistrzostw Europy 2028, kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2026, Liga Narodów UEFA (wszystko bez meczów Polaków); lekkoatletyka: Diamentowa Liga, World Athletics Continental & Indoor Tour; koszykówka: ORLEN Basket Liga; piłka ręczna: ORLEN Superliga w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn; sporty walki, m.in.: UFC, FEN, Babilon Boxing i Babilon MMA; golf: The Open Championship; motorsport długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA WEC, motocyklowe Mistrzostwa Świata MotoGP; sporty zimowe: łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, short track, hokejowe Mistrzostwa Świata 2024, Puchar Spenglera; kolarstwo: Tour de Pologne 2024, a także futbol amerykański NFL oraz Igrzyska Paraolimpijskie.
 • Serwis streamingowy Polsat Box Go uruchomił nowy pakiet o nazwie Start w promocyjnej cenie tylko 30 zł za cały rok, czyli 2,5 zł miesięcznie. Pakiet Polsat Box Go Start oferuje dostęp do ponad 40 tysięcy godzin ulubionych seriali, reality shows, wyjątkowej rozrywki i wielu ekscytujących nowości z ponad 20 kanałów Telewizji Polsat.
 • Rozpoczęcie produkcji zielonej energii przez farmy wiatrowe w Miłosławiu i Kazimierzu Biskupim oraz rozbudowa farmy słonecznej w Brudzewie. W sumie Grupa ma już 215 MW zainstalowanych mocy produkcji energii, do 2026 roku będzie to około 750 MW.
 • W całym 2023 r. zielone źródła energii Grupy Polsat Plus wyprodukowały 665 GWh energii, a blisko 100% zużywanej przez spółki z Grupy energii pochodziło z OZE.
 • Szacowane uniknięte emisje gazów cieplarnianych uzyskane przez Grupę dzięki rozwojowi własnych OZE wyniosły 316 tys. ton.
 • Uruchomienie fabryki autobusów wodorowych NesoBus w Świdniku oraz ogólnodostępnych stacji tankowania zielonego wodoru w Warszawie i Rybniku.
 • Wygrane przetargi na dostarczenie NesoBusów dla Rybnika, Gdańska i Chełma.
 • Grupa Polsat Plus i Polski Komitet Olimpijski zawarły porozumienie, dzięki któremu Grupa Polsat Plus i sieć Plus będą sponsorami PKOl-u i Olimpijskiej Reprezentacji Polski w ciągu najbliższych 4 lat, w tym podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 oraz XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina d’Ampezzo 2026

W 2023 r. konsekwentnie realizowaliśmy naszą strategię. W zasięgu sieci 5G Plusa są już 23 mln mieszkańców Polski, a 5G Ultra o prędkości do 1 Gb/s – 6 mln. Światłowód to 13 mln osób w zasięgu. Inwestujemy w ofertę programową, w tym najlepszy sport i nowe seriale. Zgodnie z zapowiedziami dynamicznie rozwijamy projekty z nowego segmentu zielonej energii mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, Grupa Polsat Plus.

Segment usług B2C i B2B – konsekwentna realizacja strategii multiplay

Łącznie Grupa Polsat Plus dostarcza ponad 20 mln usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych, a 2,5 mln klientów korzysta z ofert mulitplay, osiągając wymierne korzyści finansowe z łączenia usług od Polsatu Box i Plusa. Przychód od klienta kontraktowego wzrósł w IV kw. rok do roku o 2,6% do 73,6 zł, a wskaźnik odejść klientów B2C (churn) utrzymuje się na niskim poziomie 7,6% w skali roku.

Stabilna baza 2,5 mln abonentów, czyli 42% wszystkich naszych klientów, korzysta z ofert multiplay, dzięki czemu skutecznie budujemy wartość i lojalność naszych klientów – mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Grupy Polsat Plus. – Pomimo trudnych warunków rynkowych wzrósł średni przychód od klientów kontraktowych, zarówno detalicznych, jak i biznesowych. Jest to zasługą konsekwentnej realizacji strategii multiplay, popularyzacji 5G oraz ofert łączonych z serwisem Disney+. Na niezmiennie niskim poziomie 7,6% utrzymuje się wskaźnik odejść klientów – dodaje.

Grupa Polsat Plus obsługuje blisko 70 tys. klientów B2B. Dzięki sukcesywnie poszerzanej ofercie zaawansowanych usług ICT, w tym rozwiązań chmurowych, data center i cyberbezpieczeństwa, średni przychód od tych klientów wzrósł w IV kw. rok do roku o 2,5% do niemal 1,5 tys. zł miesięcznie.

Segment mediowy: telewizja i online – nowy portal i kanały TV

Łączna oglądalność kanałów Telewizji Polsat w 2023 r. wyniosła 22% – 7,6% kanału głównego Polsat i 14,4% kanałów tematycznych. Przychody Grupy Telewizji Polsat z reklamy TV i sponsoringu wzrosły w całym roku o 3,4% do 1,33 mld zł, a udział w rynku reklamy TV – do 28,6%. Serwisy internetowe Grupy Polsat-Interia odwiedzało co miesiąc średnio ok. 21 mln użytkowników, którzy generowali 2 mld odsłon stron.

– Wzmocniliśmy pozycję w segmencie mediowym, nabywając serwis naEkranie.pl oraz 3 kanały TV 4fun. Łączna oglądalność naszych kanałów TV w 2023 r. wyniosła 22%, a nasze przychody reklamowe wzrosły o 3,4% rok do roku, do poziomu ponad 1,3 mld zł, dzięki czemu mamy silną pozycję na rynku reklamy TV – mówi Piotr Żak, p.o. Prezes Zarządu Telewizji Polsat, Grupa Polsat Plus. – W obszarze online naszym priorytetem niezmiennie jest dostarczanie wartościowych treści. Co miesiąc z naszych serwisów korzysta średnio ok. 21 mln użytkowników, dzięki czemu jesteśmy wiodącym wydawcą internetowym w Polsce. W ciągu trzech lat, realizując zapowiadane synergie, podwoiliśmy EBITDA Grupy Interia.pl. W styczniu tego roku Grupa Polsat-Interia dzięki 21,11 mln użytkowników po raz pierwszy w historii została numerem 1 wśród wydawców internetowych – dodaje.

Segment zielonej energii – pierwsze farmy wiatrowe, NesoBus i stacje Neso

Grupa Polsat Plus dynamicznie realizuje inicjatywy związane z produkcją czystej energii i budową pełnego łańcucha gospodarki wodorowej.

Łącznie Grupa ma już 215 MW zainstalowanych mocy wytwórczych, do 2026 roku będzie to 750 MW. Produkcję energii rozpoczęły farmy wiatrowe w Miłosławiu (9,6 MW) i Kazimierzu Biskupim (17,5 MW). Zakończyła się rozbudowa farmy słonecznej w Brudzewie, która ma teraz moc 82,4 MWp. W budowie są 4 kolejne farmy wiatrowe: Człuchów (72,6 MW), Przyrów (50,4 MW), Drzeżewo (138,6 MW), Dobra (7,8 MW) oraz trwają prace nad projektem farmy fotowoltaicznej w Przykonie o docelowej mocy 260 MWp.

W całym 2023 r. zielone źródła energii Grupy Polsat Plus wyprodukowały 665 GWh energii, a blisko 100% zużywanej przez spółki z Grupy energii pochodziło z OZE. Szacowane uniknięte emisje gazów cieplarnianych uzyskane przez Grupę dzięki rozwojowi własnych OZE wyniosły 316 tys. ton.

– Dynamicznie realizujemy Strategię 2023+ w segmencie zielonej energii. W niespełna dwa lata uruchomiliśmy farmy wiatrowe w Miłosławiu i Kazimierzu Biskupim, a farma w Człuchowie jest już w fazie rozruchu technicznego i w lutym br. produkowała energię. Na farmie Przyrów przed terminem zakończyliśmy instalację turbin. Rozbudowaliśmy farmę słoneczną w Brudzewie. Mamy już zainstalowaną łączną moc 215 MW, a w całym roku nasze OZE wyprodukowały 665 GWh zielonej energii – mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Grupy Polsat Plus.

W Warszawie i Rybniku zostały uruchomione pierwsze w Polsce ogólnodostępne stacje tankowania wodoru dla aut osobowych i autobusów. Kolejne powstają w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Sieć tankowania wodoru powstaje pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”.

W Świdniku zakończyła się budowa fabryki autobusów wodorowych Grupy Polsat Plus i ZE PAK. 20 NesoBusów zostało już dostarczonych do Rybnika, a w realizacji są zamówienia dla Gdańska (10 NesoBusów) oraz Chełma (26 NesoBusów).

– Szybko budujemy łańcuch wartości gospodarki opartej na zielonym wodorze. W Warszawie i Rybniku uruchomiliśmy pierwsze w Polsce ogólnodostępne stacje tankownia wodoru, a kolejne 4 są w trakcie budowy. W Świdniku uruchomiliśmy fabrykę autobusów wodorowych. 20 NesoBusów dostarczyliśmy już do Rybnika, a kolejne trafią do Gdańska – 10 sztuk w tym roku – i Chełma – 26 pojazdów w 2025 r. – dodaje Maciej Stec.

Wyniki finansowe Grupy Polsat Plus

Grupa Polsat Plus odnotowała dobre wyniki finansowe na trudnym pod względem makroekonomicznym rynku. Przychody Grupy, m.in. w wyniku konsolidacji Grupy PAK-PCE, wzrosły o 5,5% rok do roku do 13,6 mld zł, skorygowany zysk EBITDA przekroczył 3 mld zł, a zysk netto – 300 mln zł.

2023 r. był dla nas pełny wyzwań także w obszarze finansowym. Z sukcesem zakończyliśmy refinansowanie zadłużenia, zawierając umowy kredytowe na 7,3 mld zł, 0,5 mld euro kredytu terminowego oraz 1 mld zł kredytu rewolwingowego – mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych Cyfrowego Polsatu i Wiceprezes ds. Finansowych Polkomtelu, Grupa Polsat Plus. – Wyemitowaliśmy obligacje powiązane z celami zrównoważonego rozwoju o wartości ok. 3,9 mld zł, a środki z emisji w przeważającej części przeznaczamy na realizację Strategii 2023+. Ponadto skutecznie pozyskujemy finansowanie projektowe i dzięki kredytom inwestycyjnym o wartości ponad 1,1 mld zł sfinansujemy 145 MW mocy odnawialnych źródeł energii.


grupa_polsat_plus_w_2023_roku_-_infografika.jpgOstatnia aktualizacja 11.04.2024