Netia (część Grupy Polsat Plus) oraz operator hurtowy Polski Światłowód Otwarty zawarły umowę o współpracy, dzięki której Grupa Polsat Plus będzie mogła sprzedawać swoje usługi w oparciu o infrastrukturę internetową należącą do PŚO. W efekcie, w nadchodzących miesiącach, dostępność szybkiego internetu stacjonarnego od Netii i Plusa zwiększy się o kolejne 2,1 mln domów i mieszkań.
Umowa zapewnia Netii (centrum kompetencyjne usług stacjonarnego dostępu do internetu dla całej Grupy Polsat Plus) oraz operatorowi sieci Plus i innym spółkom z Grupy Polsat Plus, dostęp do całej sieci, która należy do PŚO. Usługi hurtowe na obu rodzajach sieci będą udostępniane w modelu BSA (bitstream access).
– Jesteśmy bardzo dumni, że naszym nowym klientem została Grupa Polsat Plus. Poprzez naszą sieć należące do niej spółki będą mogły dotrzeć do milionów nowych klientów, dostarczając im wysokiej jakości ofertę detaliczną. Z kolei dla nas ta umowa jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju jako operatora hurtowego, oferującego operatorom detalicznym otwarty dostęp do sieci szerokopasmowej w Polsce – mówi Ignacio Irurita, Prezes Zarządu Polskiego Światłowodu Otwartego.
Dzięki współpracy z Polskim Światłowodem Otwartym w zasięgu internetu stacjonarnego Plusa będzie ponad 10 milionów domów i mieszkań, czyli blisko 23 miliony mieszkańców Polski, z czego ponad 8 milionów gospodarstw domowych, w których mieszka ponad 19 milionów mieszkańców naszego kraju, będzie miało dostęp do łącza o prędkości do 1 Gb/s.
– Plus stale pracuje nad rozwojem swojej oferty internetu, tak aby gwarantować jak największemu gronu klientów stabilny i niezakłócony dostęp do sieci. Umowa z Polskim Światłowodem Otwartym jest kolejnym krokiem w realizacji naszej strategii w tym zakresie. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich zainteresowanych najlepszą rozrywką, sportem i rzetelnymi informacjami, które oferowane są w ofertach pakietowych wraz z internetem światłowodowym Plusa. Łączenie usług Plusa i Polsat Box w pakiety istotnie wpływa na wygodę i jednocześnie obniża ich koszty – mówi Michał Sobolewski, Wiceprezes Zarządu Polkomtel, odpowiedzialny za obszar Marketingu i Sprzedaży B2C i B2B.
PŚO każdego miesiąca konsekwentnie realizuje plan zakładający rozbudowę sieci o ponad 2 mln gospodarstw domowych do 2028 roku, by docelowo swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Równolegle spółka modernizuje swoją sieć HFC do najnowszego standardu FTTH, na której, dzięki wykorzystaniu technologii XGS-PON, operatorzy detaliczni mogą oferować usługi internetu stacjonarnego o prędkości nawet 5 Gb/s.
Polski Światłowód Otwarty (PŚO) – największy wyłącznie hurtowy operator oferujący wszystkim operatorom detalicznym otwarty, dostęp do sieci szerokopasmowej w Polsce na niedyskryminujących warunkach. W momencie startu objął zasięgiem 3,7 mln gospodarstw domowych. Do 2028 roku planuje powiększyć go o 2 mln nowych gospodarstw domowych, by docelowo objąć nim ponad 6 mln. Obecnie w zasięgu PŚO znajduje się już ponad 3,8 mln gospodarstw domowych. Proces rozbudowy i modernizacji sieci realizowany jest w najnowocześniejszej technologii w standardzie XGS-PON. Dzięki niej operatorzy korzystający z sieci PŚO będą mogli oferować sprzedaż usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gbit/s. Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego są Plug Finco Sàrl, spółka w całości należąca do InfraVia V Invest Sàrl, podmiotu zarządzanego przez InfraVia Capital Partners, specjalizującego się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych oraz P4 sp. z o.o., wchodząca w skład Grupy iliad, jednej z największych grup telekomunikacyjnych w Europie.
Grupa Polsat Plus jest największym dostawcą zintegrowanych usług medialno-telekomunikacyjnych w Polsce, liderem rynku płatnej telewizji, a także jednym z wiodących operatorów telekomunikacyjnych oraz nadawców telewizyjnych w kraju. Spółki wchodzące w skład Grupy, takie jak Polkomtel – operator sieci Plus, Netia oraz Cyfrowy Polsat oferują kompleksowe usługi multimedialne zaprojektowane z myślą o całej rodzinie: płatną telewizję w technologii satelitarnej, naziemnej oraz internetowej (IPTV i OTT), usługi telefonii komórkowej i stacjonarnej, usługi transmisji danych oraz dostęp do szerokopasmowego internetu, w tym w technologiach LTE, LTE Advanced i 5G oraz poprzez sieci stacjonarne, w tym światłowodowe. Grupa Polsat Plus oferuje także szereg usług hurtowych na międzyoperatorskim rynku telekomunikacyjnym, rynku telewizyjnym i reklamowym. Wchodząca w skład Grupy Telewizja Polsat zajmuje czołową pozycję pod względem oglądalności i udziału w rynku reklamy na rynku prywatnych nadawców telewizyjnych, a portal internetowy Interia.pl jest jednym z trzech największych portali horyzontalnych w Polsce. W ramach trzeciego strategicznego obszaru działalności – Czystej energii, Grupa Polsat Plus rozwija projekty związane z produkcją zielonej energii oraz budową pełnego łańcucha gospodarki wodorowej.