Zielona energia

W ramach segmentu zielona energia prowadzimy działalność w obszarze produkcji i obrotu nisko i zeroemisyjną energią, pochodzącą ze źródeł wiatrowych, fotowoltaicznych i biomasowych. Dodatkowo, realizujemy pionierskie projekty wodorowe, obejmujące produkcję zielonego wodoru, rozwój infrastruktury wodorowej oraz budowę i sprzedaż autobusów z napędem wodorowym.

Działalność w segmencie Zielona energia rozpoczęliśmy w lipca 2023 roku, wraz z przejęciem kontroli nad Grupą PAK-PCE.

Produkcja energii nisko i zeroemisyjnej

Zgodnie z przyjętą strategią, prowadzimy inwestycje w rozwój mocy produkcyjnych OZE, które są realizowane przez spółki celowe skupione w ramach struktur grupy PAK-PCE.

Aktywa wytwórcze Grupy obejmują farmę fotowoltaiczną Brudzew/Cambria o 82,4 MW i 3 farmy wiatrowe: Miłosław, Kazimierz Biskupi i Człuchów o łącznej mocy 99,7 MW. Producentem energii w Grupie jest również spółka Biopaliwa i Wodór sp. z o.o., która wykorzystuje 2 bloki biomasowe, zlokalizowane w Koninie, o łącznej mocy osiągalnej 105 MW do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy.

Równolegle, zgodnie ze strategicznymi założeniami, trwa realizacja kolejnych projektów OZE – farm wiatrowych Przyrów, Drzeżewo oraz Dobra. Trwają również prace projektowe, prowadzone wspólnie z ZE PAK S.A. związane z budową kolejnej farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Przykona.

Łączna moc zainstalowana projektów wiatrowych, po zakończeniu realizowanych inwestycji, wyniesie blisko 300 MW.

Sprzedaż i obrót energią

Sprzedaż i obrót energią elektryczną prowadzi nasza spółka zależna PAK-VOLT S.A., pełniąca funkcję hub’a energetycznego w Grupie. PAK-VOLT posiada koncesje na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi na terenie całego kraju.

Główne działania PAK-VOLT obejmują:

  • Sprzedaż i bilansowanie handlowe energii elektrycznej i paliwa gazowego do odbiorców hurtowych i końcowych (z wyłączeniem gospodarstw domowych).
  • Zakup i sprzedaż energii elektrycznej oraz gwarancji pochodzenia ze źródeł niskoemisyjnych i odnawialnych.
  • Odkup energii elektrycznej z mikro i małych instalacji fotowoltaicznych i kogeneracyjnych.
  • Obrót energią elektryczną i paliwem gazowym na TGE S.A. oraz na technicznym rynku bilansującym.

Sprzedaż zielonej energii z instalacji OZE Grupy odbywa się głównie poprzez dwustronne kontrakty za pośrednictwem PAK-VOLT. Odbiorcami energii są m.in. spółki z Grupy Polsat Plus oraz Google Cloud, z którymi zawarliśmy długoterminowe umowy PPA.

PAK-VOLT posiada również portfolio klientów spoza Grupy, z którymi ma umowy na sprzedaż energii elektrycznej, paliwa gazowego oraz na odkup energii z mikro instalacji OZE. Odbiorcy hurtowi to spółki obrotu lub operatorzy systemów dystrybucyjnych, a odbiorcy końcowi to mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki.

Produkcja i dystrybucja zielonego wodoru

W ramach segmentu zielona energia budujemy pełen łańcuch wartości gospodarki opartej o zielony wodór, tj. wodoru wytwarzanego w oparciu o proces elektrolizy na bazie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji odnawialnych źródeł energii, tj. wiatru, fotowoltaiki oraz biomasy.

Nasza spółka Biopaliwa i Wodór realizuje projekt budowy wytwórni wodoru, zlokalizowanej w Koninie, przy elektrowni biomasowej, z której energia będzie wykorzystywana do produkcji wodoru. Uruchamiamy pierwszy elektrolizer PEM o mocy 2,5 MW, produkujący 1000 kg wodoru dziennie. Nasza spółka zależna Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o. zaprojektowała prototyp polskiego elektrolizera alkalicznego o mocy 0,5 MW, produkującego 200 kg wodoru dziennie. Elektrolizery alkaliczne można łączyć modułowo, zwiększając moce produkcyjne.

Model sprzedaży wodoru opiera się na kontraktach ze spółkami miejskimi transportu zorganizowanego (publicznego), które ogłaszają przetarg na dostawy wodoru, w których startuje spółka z Grupy Kapitałowej i dostarcza wodór oraz możliwość tankowania na stacjach stacjonarnych, tak jak to ma miejsce w Rybniku. Spółka oferuje również model, w którym dostarcza pakiet, w którym znajduje się stacja wodorowa, autobus wodorowy oraz dostawa zielonego wodoru, rozliczane na podstawie przejechanych kilometrów.

Rozwijamy również infrastrukturę transportu, magazynowania i dystrybucji wodoru, używając wodorowozów o pojemnościach 371 kg i 1000 kg. Nasza spółka PAK PCE Stacje H2 buduje sieć stacji wodorowych. Obecnie działają trzy stacje Neso w Warszawie, Rybniku i Gdańsku, kolejne powstaną m.in. w Gdyni, Lublinie i Wrocławiu. Posiadamy również też kilka mobilnych stacji tankowania wodoru.

Produkcja i sprzedaż autobusów wodorowych

Wspólnie z ZE PAK zaprojektowaliśmy innowacyjny autobus wodorowy NesoBus („Nie Emituje Spalin i Oczyszcza”), który zadebiutował w maju 2022 roku. Produkcja odbywa się w naszym zakładzie w Świdniku, który od drugiej połowy 2023 roku może wytwarzać około 100 autobusów rocznie. Za produkcję i sprzedaż odpowiada nasza spółka zależna PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.

Wierzymy, że wodór odegra kluczową rolę w niskoemisyjnej gospodarce, zwłaszcza w transporcie publicznym. W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące dekarbonizacji flot miejskich, kierujemy naszą ofertę do miast i aglomeracji. Już dostarczyliśmy pierwsze autobusy miejskim przewoźnikom i realizujemy kolejne zamówienia.

Dzięki współpracy z firmami zajmującymi się produkcją i dystrybucją wodoru, oferujemy kompleksową usługę obejmującą dostawę wodoru, stacji tankowania i autobusów wodorowych. Startujemy w przetargach miejskich, budując markę NesoBus. Nasze autobusy wyróżniają się niską emisją CO2, brakiem emisji szkodliwych substancji, krótkim czasem tankowania i dużym zasięgiem. Planujemy również ekspansję na rynki zagraniczne.

Ostatnia aktualizacja 23.08.2024