Udaremniona kradzież sygnału telewizyjnego w województwie lubelskim

Data: 
08 lip 2010

Policjanci z Wydziałów dw. z PG KWP i KMP w Lublinie wspólnie z biegłymi z zakresu informatyki śledczej i pracownikami firmy Lege Artis Service, zajmującej się ochroną praw autorskich oraz we współpracy z przedstawicielami Cyfrowego Polsatu i Cyfry+ zlikwidowali na terenie powiatu lubelskiego trzy nielegalne punkty rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform satelitarnych.

Na trop nielegalnej działalności policjanci natrafili dzięki obserwacji i monitorowaniu Internetu. Osoby organizujące proceder, tzw. "sharingu" oferowały usługę dostępu przez Internet do pakietów programowych operatorów płatnej telewizji satelitarnej. Według wstępnych ustaleń z usług tych korzystało ponad 30 osób nie będących abonentami platform.
W wyniku działań "cyberpatroli" u trzech mieszkańców powiatu lubelskiego zabezpieczono: serwer z macierzą złożoną z 3 dysków twardych, 3 tunery telewizyjne, czytnik kart telewizyjnych USB, 4 karty abonenckie do płatnych platform telewizyjnych, 3 komputery przenośne typu laptop, 6 twardych dysków komputerowych oraz kilkadziesiąt nośników danych w postaci płyt CD, DVD i pamięci USB.

Dokładne wyliczenie strat Cyfrowego Polsatu i Cyfry+ wynikające z przestępczej działalności organizatorów "sharingu" będzie możliwe po dokładnym ustaleniu ilości odbiorców oraz okresu trwania procederu. Osobom, które zajmują się nielegalnym rozsyłaniem płatnych kanałów telewizyjnych, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Ochronie praw abonentów, nadawców, dystrybutorów i licencjodawców programów służy Stowarzyszenia SYGNAŁ. Od kilku lat przeciwdziała kradzieży sygnału telewizyjnego w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych, wyłudzaniu i podrabianiu oryginalnego sprzętu, wprowadzaniu do obrotu fałszywych kart i dekoderów.

 

prstats.po?p=220602

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 25.09.2014