Zrównoważone finansowanie

„Jesteśmy liderem zrównoważonego finansowania w Polsce. Cyfrowy Polsat jest największym emitentem obligacji korporacyjnych powiązanych ze zrównoważonym rozwojem zgodnych z ICMA, a całe finansowanie bankowe Grupy jest powiązane z ambitnymi celami ESG. W ten sposób wspieramy dekarbonizację naszej Grupy i polskiej gospodarki."
Katarzyna Ostap-Tomann
CFO i Członek Zarządu ds. ESG
Sustainability-Linked Financing Framework

We wrześniu 2022 r. stworzyliśmy ramy założeń finansowania powiązanego z celami zrównoważonego rozwoju – Sustainability-Linked Financing Framework (SLL Framework) zgodnego zasadami obligacji związanych ze zrównoważonym rozwojem ICMA (The Sustainability-Linked Bond Principles, SLBP) oraz Zasadami kredytów powiązanych ze zrównoważonym rozwojem (Sustainability-Linked Loan Principles) . Nasz plan strategiczny obejmuje ambitne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i poprawy jakości powietrza w Polsce. W SLL Framework zdefiniowaliśmy 4 kluczowe wskaźniki efektywności (KPI), które wspierają realizację celów zrównoważonego ONZ (Sustainability Development Goals, SDG) oraz postawiliśmy sobie ambitne, mierzalne cele na kolejne lata.

W oparciu o SLL Framework wyemitowaliśmy w 2023 r. obligacje powiązane z celami zrównoważonego rozwoju o łącznej wartości nominalnej blisko 4 mld zł w pełni zgodne z międzynarodowym standardem ICMA. Nasze obligacje powiązane są z celem 4, który zakłada sukcesywny wzrost udziału zeroemisyjnej energii w miksie energetycznym Grupy do 30% w 2026 r.

Kredyt konsorcjalny Grupy, o łącznej wartości nominalnej 7,3 mld zł oraz 506 mln euro, również jest powiązany z celami zrównoważonego. Marża kredytu uzależniona jest od spełnienia celu 2 (produkcja energii z odnawialnych źródeł energii) oraz celu 4 (zwiększanie udziału zeroemisyjnej energii w miksie energetycznym Grupy).

Dowiedz się więcej >>

Nasze cele zrównoważonego rozwoju
2025
Redukcja o
75%
vs. 2019 r.
2030
Redukcja o
80%
vs. 2019 r.
KPI 1: Redukcja całkowitej emisji gazów cieplarnianych

Dążąc do dekarbonizacji swojej działalności, Grupa Polsat Plus zobowiązała się do sukcesywnego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2. Wzrost popytu na komunikację cyfrową i transmisję danych pociąga za sobą rosnącą energochłonność sektora telekomunikacyjnego. W celu redukcji emisji gazów cieplarnianych naszymi priorytetami są sukcesywne zwiększanie wykorzystania energii odnawialnej w miksie energetycznym Grupy Polsat Plus i poprawa efektywności energetycznej.

2025
produkcja
800
GWh/rok
2030
produkcja
1.600
GWh/rok
KPI 2: Produkcja energii z odnawialnych źródeł

Nasz drugi cel odzwierciedla wyznaczony Strategią 2023+ ruch Grupy Polsat Plus w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii i wytwarzania zeroemisyjnej energii. Jest to cel o wysokim znaczeniu strategicznym dla dekarbonizacji obecnej i przyszłej działalności Grupy. Jednocześnie, ze względu na wysoki udział węgla w polskim miksie energetycznym, inwestycje w odnawialne źródła energii przyczyniają się również do realizacji celów dekarbonizacyjnych kraju, zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym.

2025
Produkcja
1.500
ton/rok
2030
Produkcja
3.000
ton/rok
KPI 3: Produkcja zielonego wodoru

Budowa pełnego łańcucha wartości opartego o zielony wodór nie tylko rozszerza model biznesowy Grupy Polsat Plus, ale także wspiera Polską Strategię Wodorową, której celem jest utrzymanie konkurencyjności gospodarki, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Z tego względu wyznaczyliśmy cel w zakresie produkcji zielonego wodoru.

2025
25%
2026
30%
2030
50%
KPI 4: Udział zeroemisyjnej energii w miksie energetycznym Grupy

W ramach czwartego celu sukcesywnie zwiększamy wykorzystanie zeroemisyjnej energii w kluczowych spółkach operacyjnych Grupy Polsat Plus, tak aby udział ten osiągnął poziom 50% w 2030 r. Cel ten jest szczególnie istotny w świetle rosnącego zapotrzebowania na energię w sektorze telekomunikacyjnym w kontekście dążenia do neutralności klimatycznej.

Do pobrania
Sustainability-Linked Financing Framework
Sustainability-Linked Financing Framework Grupy Polsat Plus powstał w oparciu o Sustainability-Linked Loan Principles i Sustainability-Linked Bond Principles i wyznacza mierzalne, ambitne cele ESG na kolejne lata.
pdf
9.8mb
Second Party opinion
Sustainability-Linked Financing Framework Grupy Polsat Plus został zweryfikowany przez Sustainalytics. Uzyskana ocena potwierdza, że nasze ramy zrównoważonego finansowania są zgodne z najwyższymi standardami rynkowymi. Ponadto Sustainalytics ocenił nasze wskaźniki zrównoważonego rozwoju jako istotne i adekwatne, a cele w tym zakresie przyjęte na kolejna lata – za ambitne lub bardzo ambitne.
pdf
0.7mb
Polsat Plus Group Sustainability-Linked Financing Performance report 2023
Zgodnie z wytycznymi Sustainability-Linked Loan Principles i Sustainability-Linked Bond Principles, publikujemy raporty dokumentujące postępy w realizacji założonych celów powiązanych ze zrównoważonym rozwojem.
pdf
0.9mb