Światowy Dzień Walki z Depresją 2022. Obraz choroby w nowatorskim serialu „Mental”

Data: 
23 lut 2022

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją, na którą według WHO choruje około 280 mln osób na świecie. Ta powszechna i coraz częściej występująca także w Polsce choroba jest jednym z głównych motywów nowego serialu „Mental” poruszającego problematykę chorób psychicznych wśród młodych osób. Produkcję na wyłączność można obejrzeć w Polsat Box Go.

 • W portalu Interia.pl ruszyła dziś także 2. odsłona akcji #niechzobaczą i #niechusłyszą. Jej partnerem merytorycznym jest Komitet Ochrony Praw Dziecka. W ramach akcji powstał serwis mental.interia.pl. Znajdują się w nim publikacje dotyczące zdrowia psychicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży oraz szczere rozmowy z gwiazdami, w tym z aktorem Michałem Czerneckim, który w serialu „Mental” zagrał dysfunkcyjnego rodzica jednego z głównych bohaterów. Wywiad TU
 • „Mental” można oglądać wyłącznie w Polsat Box Go. W pakiecie Polsat Box Go Premium są dostępne od razu wszystkie odcinki serialu.
 • Link do spotu TU
 • Wywiady z aktorami można obejrzeć w Polsat Box Go i na kanale YT serwisu:
  • Sandra Drzymalska TU
  • Kacper Olszewski TU
  • Janusz Chabior TU
  • Kordian Kądziela TU
 • Zdjęcia, grafiki i infografiki TU

Depresja w serialu „Mental”

Maria (Sandra Drzymalska), to jedna z czwórki bohaterów serialu „Mental”, którzy w wyniku splotu przykrych doświadczeń popadają w choroby i zaburzenia psychiczne. Doświadczona przez los bohaterka sprząta na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Pomimo zmęczenia, braku energii i problemów z koncentracją, Maria maskuje objawy depresji, które coraz częściej odbierają jej kontrolę nad własnym ciałem. W końcu sama trafia na oddział zamknięty.

– Mam nadzieję, że Maria, grana brawurowo przez Sandrę Drzymalską, stanie się głosem wszystkich młodych ludzi dotkniętych przez tę straszną chorobę – mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu „Mental”. – Statystyki dotyczące depresji wśród młodych ludzi w Polsce już od wielu lat były powodem do niepokoju, a pandemia i izolacja tylko przyspieszyły ten niepokojący proces. Pracując nad serialem o młodzieży, nie mogłem pominąć tego ważnego tematu.

Maria na oddziale zaprzyjaźnia się z Wiktorem (Mateusz Górski) cierpiącym na chorobę dwubiegunową, Jaskółką (Martyna Byczkowska) mierzącą się ze schizofrenią i atakami paniki oraz Kogutem (Kacper Olszewski), który trafił do szpitala z powodu przerażających omamów, wywołanych alkoholem i narkotykami. Przyjaźń, która rodzi się między bohaterami, pozwala im powoli coraz lepiej radzić sobie z problemami.

W produkcji można także zobaczyć Janusza Chabiora, wcielającego się w rolę ordynatora Kerna czy Michała Czerneckiego, w roli ojca jednego z głównym bohaterów. Za reżyserię i adaptację scenariusza odpowiedzialny jest Kordian Kądziela.

Każdy z odcinków serialu kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli, jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc.

„Mental” – gdzie oglądać?

Ośmioodcinkowa produkcja dostępna jest w całości wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium. Serial można oglądać bez reklam w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl oraz w aplikacji: na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i  Harmony OS, w wybranych Smart TV, Android TV, za pośrednictwem Apple TV i Amazon Fire TV oraz dekoderów. Serwis zapewnia funkcje Chromecast i AirPlay umożliwiające przesyłanie obrazu z telefonu lub tabletu np. na ekran TV. Promocyjna cena pakietu to 30 zł za 30 dni.

W pakiecie Polsat Box Go Premium, oprócz najnowszej produkcji „Mental” i seriali premium (m.in.: „Backdoor. Wyjście awaryjne”, „Układ”, „Osaczony”, „Cień”, „Mecenas Porada”), widzowie znajdą również setki filmowych hitów, wydarzenia specjalne (np. koncert Adele z Los Angeles połączony z rozmową z Oprah Winfrey), najlepsze polskie i zagraniczne seriale, produkcje Telewizji Polsat przed premierą w telewizji, ponad 100 kanałów TV oraz bogatą bibliotekę bajek i rozrywki.

Akcja #niechzobaczą i #niechusłyszą – mental.interia.pl

Wraz z premierą serialu ruszyła w Interii akcja #niechzobaczą i #niechusłyszą, poświęcona tematyce poruszanej w serialu. W jej ramach pojawiły się m.in. wywiady z ekspertami o problemach psychicznych dzieci i młodzieży oraz szczere rozmowy z gwiazdami. Akcja Interii zachęca także do korzystania z telefonów zaufania dla młodych Polaków.

Źródła i pomocne informacje na temat depresji oraz zdrowia psychicznego:

 • Depresja – informacje WHO LINK
 • Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie: LINK
 • The State of the World's Children 2021: On My Mind--Promoting, Protecting and Caring for Children's Mental Health: LINK

Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, na które według WHO szacunkowo cierpi 280 mln osób na świecie. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań i odczuwania przyjemności, a także występującymi: poczuciem winy lub niską samooceną, zaburzeniami snu lub apetytu, uczuciem zmęczenia i słabą koncentracją. Może być długotrwała lub nawracająca i znacząco przyczyniać się do występowania trudności funkcjonowania dotkniętej nią osoby w pracy lub szkole oraz z dotyczących radzenia sobie z codziennym życiem. W najcięższej postaci depresja może prowadzić do samobójstwa.

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 23.02.2022