Publikacja wyników finansowych za I kw. 2010 r.

Data: 
18 maj 2010

Imponujące wyniki finansowe Cyfrowego Polsatu za I kwartał 2010 roku. W I kwartale br. Cyfrowy Polsat odnotował wysokie wzrosty wszystkich głównych pozycji finansowych. Przychody wzrosły o 18% sięgając kwoty 375 mln zł. Zysk EBITDA wyniósł 123 mln zł, odnotowując wzrost o 31%. Marża zysku EBITDA poprawiła się o 2,5 punktu procentowego, osiągając poziom 32,9%, a zysk netto zwiększył się o 19% do kwoty 86 milionów zł. W I kw. tego roku Spółka podpisała 135 tysięcy umów z nowymi abonentami. Rok do roku baza abonentów wzrosła o 438 tys. do 3,24 miliona.

Prezentowane dane finansowe przedstawione są według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF").

Najważniejsze wydarzenia I kw. 2010 r. w porównaniu do I kw. 2009 r.:

  • Pozyskania brutto (z wyłączeniem churnu wewnętrznego) wyniosły 135 tys.,
  • ARPU pakietu Familijnego wzrosło o 4% do 42 zł, a pakietu Mini o 23% do 10,60 zł
  • Przychody wzrosły o 18% do 375 mln zł,
  • Zysk EBITDA wzrósł o 31% do 123 mln zł,
  • Zysk netto wzrósł o 19% do 86 mln zł,
  • Liczba użytkowników usług telefonii komórkowej wyniosła 29 tys., a ponad 60% z nich korzystało z oferty abonamentowej,
  • Liczba użytkowników usług dostępu do Internetu wyniosła 5 tys.

Pierwszy kwartał bieżącego roku w stu procentach spełnił nasze oczekiwania. Konsekwentna realizacja strategii przyczyniła się do umocnienia naszej pozycji na rynku we wszystkich kluczowych obszarach. Przede wszystkim, bardzo dobre wyniki finansowe pierwszego kwartału doskonale zilustrowały potencjał naszego biznesu - przychody, zysk EBITDA i zysk netto wzrosły dwucyfrowo. Mimo rosnącego nasycenia rynku usługami płatnej telewizji, odnotowaliśmy bardzo dobre wyniki sprzedaży, 135 tysięcy nowych klientów zdecydowało się na podpisanie umowy z Cyfrowym Polsatem. Co ważne, poprawa struktury abonentów w pakiecie Familijnym przyczyniła się do wzrostu ARPU o ponad 4%. Nie zapominamy też o rozwoju oferty programowej. W tym roku wprowadziliśmy już 7 nowych kanałów telewizyjnych, w tym 3 w jakości HD. Intensywnie pracujemy nad wprowadzeniem usług zintegrowanych. Wszystkie te działania bardzo pozytywnie przyjmuje rynek, wyróżniając nas prestiżowymi nagrodami i czołowymi pozycjami w licznych rankingach biznesowych - komentuje Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu SA.

W maju Cyfrowy Polsat, kontynuując działania zapoczątkowane w listopadzie 2009 r., zakończył transakcję zakupu 94% akcji spółki mPunkt Holdings Ltd. za 51 mln zł. Na określoną liczbę punktów sprzedaży przedłożono do końca br. umowę ze spółką Polkomtel, sprzedającą dotychczas swoje produkty w sieci mPunkt. Jeszcze w II kwartale br. wszystkie punkty sprzedaży mPunkt będą oferowały usługi Cyfrowego Polsatu. Proces wprowadzania do nich oferty telewizyjnej rozpoczął się już w marcu br.
Od 1 lutego 2010 r. operator świadczy, w technologii HSPA+ na częstotliwości 900 MHz, usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Spółka konsekwentnie buduje kompetencje operatora usług zintegrowanych.

W II kwartale br. planujemy przedstawić usługę potrójną - telewizję, Internet i telefonię komórkową w ramach jednej umowy, jednego abonamentu i jednej faktury. Dążymy także do rozwoju infrastruktury technicznej najnowszej usługi. Spółki, z którymi współpracujemy w zakresie oferowania usług dostępu do Internetu będą rozwijały sieć tak, aby w 2012 r. około 75% naszych abonentów miało dostęp do usługi. Jednocześnie trwają prace nad uruchomieniem telefonii stacjonarnej w drugim półroczu 2010 r., ale ostateczna decyzja o wdrożeniu jeszcze nie zapadła. Jesteśmy także blisko podpisania umów z dwoma studiami filmowymi na treści dla naszej usługi VoD - dodał Dominik Libicki.

czytaj więcej (.pdf)

prstats.po?p=220462

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 25.09.2014