Premiera najnowszej produkcji Grupy Polsat – „Wyzwanie” Macieja Dutkiewicza w IPLI i Cyfrowy Polsat GO. Mocne kino o przyjaźni, miłości i zbrodni

Data: 
02 lip 2020

W serwisie rozrywki internetowej IPLA i w usłudze Cyfrowy Polsat GO jest już dostępny premierowo najnowszy film w reżyserii Macieja Dutkiewicza pt. „Wyzwanie”, będący produkcją Grupy Polsat. Osadzony w wakacyjnej scenerii kryminał opowiada przejmującą historię zbrodni oraz zaskakujących relacji międzyludzkich. Przy okazji odważnie podejmuje trudny temat nałogów. W rolach głównych zobaczymy zaskakujący męski duet (Eryk Lubos i Rafał Królikowski), mocne kobiece postacie (Aleksandra Popławska i Katarzyna Dąbrowska) oraz młode pokolenie artystów „z pazurem” (Nel Kaczmarek, Maciej Musiałowski i Nikodem Rozbicki). Produkcja jest dostępna wyłącznie w serwisach Grupy Polsat i można ją obejrzeć na urządzeniach mobilnych, komputerach, telewizorach Smart TV, Apple TV oraz wybranych dekoderach Cyfrowego Polsatu za 25 zł.

Materiały promujące „Wyzwanie”:

ipla_wyzwanie_v2_0.png

Od aktorskiej precyzji po lekką energię

Najnowszy film Macieja Dutkiewicza, twórcy legendarnego „Fuksa”, to kryminał rozgrywający się w upalne lato na Mazurach. Reżyser główne role powierzył wyjątkowemu męskiemu duetowi, wyrazistym aktorkom oraz młodemu pokoleniu artystów wnoszącemu do fabuły dodatkową energię.

Żywiołowemu, znanemu z charakterystycznych kreacji Erykowi Lubosowi (m.in. „Ślepnąc od świateł”, „Sztuka kochania”, „Underdog”) partneruje magnetyczny, obdarzony urokiem osobistym Rafał Królikowski (m.in. „Druga szansa”, „Czas honoru. Powstanie”, „Kurier”). Mocne kobiece role tworzą Aleksandra Popławska (m.in. „Wataha”, „Kobiety Mafii”, „W rytmie serca”) i Katarzyna Dąbrowska (m.in. „Na dobre i na złe”, „Belfer”). Doskonale wśród tej aktorskiej elity odnajdują się młodzi artyści – Nel Kaczmarek (m.in. „Rojst”, „1800 gramów”, „Motyw”), Nikodem Rozbicki (m.in. „Jak poślubić milionera?”, „Misz masz, czyli Kogel Mogel 3”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”) i Maciej Musiałowski (m.in. „Sala samobójców. Hejter”, „Druga szansa”). Znakomitą, choć epizodyczną rolę odgrywa mistrz ekranu i sceny Andrzej Grabowski (m.in. „Bad Boy”, „Mayday”, „Świat według Kiepskich”), który w genialny sposób dopełnia kolorytu policyjnej rzeczywistości.

Trudne i odważne historie

Obraz dotyka niełatwych tematów: złożoności ludzkich relacji, zawiłych zdarzeń oraz zjawisk wymykających się polskiemu prawu.

W mazurskiej scenerii dwóch byłych policjantów otwiera pub na Mazurach („Pod Psem”). Nieoczekiwanie ich spokój zakłóca zbuntowana nastolatka, która zdecydowanie wkracza z niewyparzonym językiem w tę męską samotnię. Odtąd świat dorosłych, oświetlany wakacyjnym słońcem, będzie się przenikał ze światem młodych, którego tętno bije po zmroku, w rytm intensywnej muzyki, na fali niebezpiecznych marzeń i w towarzystwie śmiertelnie groźnych nałogów.

Podkręcane tempo

„Wyzwanie” ma w sobie lekkość dobrego kina gatunkowego. Tempo akcji jest trzymane przez odpowiednio podsycany wątek kryminalny. Wraz z pierwszym trupem jasne jest, że sielanka była tylko pozorem.

Kiedy w pobliżu pubu „Pod Psem” wypływa ciało, właścicielom trudno jest zahamować policyjny instynkt. Tym bardziej, że sprawę przejmuje bardzo atrakcyjna pani komendant, Magda Warska (Katarzyna Dąbrowska), a pierwsze tropy śledztwa prowadzą do tajemniczej lokalnej bizneswoman, Teresy Dukszty (Aleksandra Popławska). Atmosfera zagęszcza się wraz ze skrzętnie ukrywaną przez Julkę (Nel Kaczmarek) tożsamością i informacją, że topielec to ważne ogniwo lokalnej siatki handlarzy dopalaczami.

Kadr na to, co najważniejsze

Film Macieja Dutkiewicza w przejmujący i angażujący sposób odkrywa przed widzem intensywność i złożoność ludzkich relacji na różnych poziomach emocjonalnych.

Każdy jest tu w jakiś sposób „osierocony” – zaczynając od głównego, nakręcającego film kumpelską energią tandemu dwóch policjantów, ogołoconych z życia osobistego, kończąc na najmłodszych bohaterach: nastolatkach z okaleczonych domów, na oślep rzucających się w życie.

Już w pierwszych scenach filmu orientujemy się, z jakim rodzajem męskiej przyjaźni mamy do czynienia – to relacja, którą Jacek (Eryk Lubos) i Marek (Rafał Królikowski), stawiają wyżej niż przestrzeganie regulaminu czy zawodową karierę.

Potem poznajemy Teresę Duksztę, którą odtwórczyni roli – Aleksandra Popławska – wyposażyła nie tylko w seksapil, ale i w intrygujący wewnętrzny smutek. Poszukiwanie źródła tego stanu znów wydaje się ważniejsze od odpowiedzi na pytanie: „kto zabił?”, a połączone śledztwa emerytowanych policjantów i błyskotliwej pani komendant (Katarzyna Dąbrowska), poprowadzą widza znacznie głębiej niż w szeregi grupy przestępczej. Do miejsca, gdzie wszystko się zaczyna – domu. A raczej – do jego braku.

Grupa Polsat wspiera polską kinematografię

Grupa Polsat wspiera produkcje kinowe i angażuje się zarówno w koprodukcje, jak i produkuje tytuły własne, a filmy, które powstały z jej udziałem odniosły duży sukces komercyjny. Wśród pozycji, w które zaangażowała się Grupa Polsat, możemy wyróżnić m.in.: „Najlepszy” w reż. Łukasza Palkowskiego, „Serce nie sługa” w reż. Filipa Zylbera, a z ponad milionową widownią w kinach – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reż. Denisa Delicia oraz „Narzeczony na niby” w reż. Bartosza Prokopowicza. W zeszłym roku były to: „Jak poślubić milionera?” w reż. Filipa Zylbera, „(Nie)znajomi” w reż. Tadeusza Śliwy oraz tegoroczne premiery: „Psy 3. W imię zasad” w reż. Władysława Pasikowskiego i „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” w reż. Macieja Kawulskiego – obydwa tytuły w ciągu kilku pierwszych tygodni przyciągnęły do kin ponad milion widzów.

Zobacz wiele więcej, gdzie chcesz i kiedy chcesz

Oprócz najnowszej propozycji IPLA oferuje wiele więcej, bo aż kilkaset propozycji filmowych, w tym: „Jak poślubić milionera?”, „Psy 3. W imię zasad”, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, „(Nie)znajomi”, „Sala Samobójców. Hejter”, „Boże Ciało”, „#Jestem M. Misfit”, „Bayala i ostatni smok”, „Misiek i chiński skarb”, „Politykę”, „Legiony”, „Serce nie sługa”, „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” i wiele innych. Dzięki dostępności IPLI na wielu urządzeniach, użytkownicy mają komfort oglądania materiałów w dowolnym miejscu i czasie – nie tylko na komputerach, smartfonach i tabletach, ale także w Smart TV, Apple TV czy dekoderach.

Załączone pliki: 
Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 02.07.2020