Oświadczenie Cyfrowego Polsatu w sprawie decyzji UOKiK dotyczącej udostępnienia meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej w systemie PPV

Data: 
28 sie 2013

W nawiązaniu do decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dn. 21 sierpnia 2013 r. dotyczącej udostępnienia w systemie pay-per-view (PPV) meczów reprezentacji Polski z drużynami Czarnogóry w dn. 7 września 2012 r. i Mołdawii w dn. 11 września 2012 r. w ramach rozgrywek eliminacyjnych do Mistrzostw Świata 2014 w piłce nożnej, oświadczamy z pełną stanowczością i przekonaniem, że Cyfrowy Polsat nie był inicjatorem ani stroną zmowy rynkowej i nie stosował żadnych praktyk naruszających konkurencję.

Cyfrowy Polsat nie zgadza się z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładającą karę za udostępnienie meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej jesienią ubiegłego roku. Decyzja jest rażąco niesprawiedliwa, gdyż ukarane zostały podmioty, które zdecydowały się umożliwić dostęp do transmisji meczów przy wykorzystaniu nowoczesnych usług w sytuacji braku jakiejkolwiek alternatywy ze strony tradycyjnych mediów, w tym przede wszystkim telewizji publicznej. Kary zaś uniknął podmiot, który dysponował wyłącznymi prawami do transmisji i którego żądań finansowych nie była w stanie zaakceptować nawet telewizja publiczna.

Po fiasku rozmów z Telewizją Polską, z inicjatywą udostępnienia polskim widzom ww. meczów w systemie PPV, zwróciła się do nas firma SportFive, określając jednocześnie jego zasadnicze warunki, jak również podkreślając wysoki stopień zaawansowania rozmów z innymi operatorami. Jako Grupa, która od lat promuje polski sport, wiedzieliśmy, że naszym społecznym obowiązkiem jest zapewnienie kibicom możliwości wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu. SportFive przedstawił nam jako jeden z warunków, że jedyną formą, jaką dopuszczają w zakresie udostępnienia meczów, jest usługa PPV. Na podjęcie decyzji i przygotowania mieliśmy niecałe 4 dni. Jednak naszym nadrzędnym celem było niedopuszczenie do sytuacji, że mecze reprezentacji Polski nie będą dostępne dla naszych widzów. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby całe przedsięwzięcie, jak zawsze, zarówno od strony formalnej, jak i organizacyjnej, przygotować z najwyższą starannością. Podejmowane przez nas działania miały na celu tylko i wyłącznie organizację wydarzenia na jak najwyższym poziomie dla odbiorców.

Jesteśmy  przekonani, że to nasza ówczesna decyzja, podobnie jak i decyzja innych podmiotów, które zdecydowały się na udostępnienie tych meczów, była fundamentem pod późniejszą współpracę spółki SportFive z telewizją publiczną w zakresie oferowania meczów reprezentacji Polski na kanałach Telewizji Polskiej.

Z niezrozumiałych dla nas względów usługi PPV nie są nadal akceptowane i wspierane przez instytucje państwowe, pomimo że są one bardzo ważnym elementem działalności firm medialnych na całym świecie i umożliwiają finansowanie sportu oraz dostęp do ciekawych wydarzeń sportowych niedostępnych w tradycyjny sposób.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. prokuratura uznała,  że Cyfrowy Polsat nie naruszył prawa, oferując w systemie pay-per-view dostęp do ww. meczów reprezentacji Polski. Postanowieniem Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Północ dochodzenie wszczęte na podstawie zawiadomienia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 marca 2013 r. zostało umorzone, ponieważ stwierdzono brak ustawowych znamion czynu zabronionego.

Ponadto niezrozumiałe dla nas pozostaje to, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zainteresował się negocjacjami pomiędzy SportFive i telewizją publiczną, pomimo że kwestia ta była nawet przedmiotem obrad komisji sejmowej.

Cyfrowy Polsat nie był inicjatorem ani stroną żadnych sprzecznych z prawem działań i dlatego będzie odwoływać się od nałożonej kary, licząc na sprawiedliwe osądzenie sprawy przez niezawisły sąd. Cyfrowy Polsat będzie wciąż wspierać polski sport, umożliwiając odbiór transmisji wydarzeń sportowych również za pośrednictwem nowoczesnych usług audiowizualnych.

prstats.po?p=252038

Kategoria: 
Ostatnia aktualizacja 24.09.2014